Obezitenin cerrahi tedavisiyle uğraşan bütün tıp otoritelerinin üzerinde uzlaştığı ve son yıllarda yapılan çalışmalarla da ispatlanmış bir gerçek vardır: Hastalar yerel veya online destek gruplarına katıldığında kilo kaybı daha hızlı ve daha kolay olmaktadır.

Yerel Destek Grupları

support

 

Yurtdışında bariatrik ameliyatlardan sonra hem diyet ve egzersiz, hem de ameliyata has konularda bilgi paylaşımında bulunulabilecek çok sayıda destek grubu bulunmaktadır. Ülkemizde maalesef bu konu son derece sıkıntılıdır. Aşağıdaki haberde de okuyabileceğiniz gibi, az sayıdaki girişimler de uzun ömürlü olamamaktadır. Bu konuda gerek bu konu ile ilgili meslek örgütleri ve dernekler, gerekse devlet erkinin biraz daha çaba göstermesi gerekmektedir.

Obezite Destek Grupları

Online Bariatrik Destek Grupları

Günümüzde kullanımı giderek yaygınlaşan internet sayesinde bariatrik ameliyat geçiren hastalar kendileri gibi insanlarla kolayca iletişim kurabilmekte ve özellikle forumlar aracılığıyla bilgi paylaşabilmektedir. Ülkemizde bu konuda faaliyet gösteren belli başlı birkaç forum bulunmaktadır. Bunlardan, tarafımızdan kurulmuş, ancak hastalara malolmuş ve binlerce üyesi olan iki tanesine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Paylaşımda bulunmak için üye olmanız gerekmektedir. Üyelik bir dakikada ve ücretsiz olarak alınmaktadır. Gerek ameliyata karar verme aşamasında, gerekse ameliyat sonrası erken ve geç dönemde her türlü sorununuzu buralarda paylaşabilir, bilgi alış-verişinde bulunabilirsiniz.

 

Kriz şişmanları vurdu!

obeziteokuluEkonomik krizin etkisinden şişmanlar da payını aldı ve okulları bu yıl krize yenik düştü. İzmir’de her yıl kapısında izdiham oluşan Ege Üniversitesi Hastanesi Obezite Okulu (Şişmanlar okulu) da ekonomik kriz kurbanı oldu. 80 kişi kapasiteli okulun ilk dönemine 28 kişi kayıt yaptırdı. Toplam 20 saatlik eğitim ücreti 100’den 125 TL’ye çıkarılan okula ilginin azlığı yetkilileri şaşkına çevirirken, “Kriz bizim okulumuzu da vurdu” görüşü dile getirildi. Kayıt yaptıran şişmanlar ise hem zayıflamak, hem de sağlıklı bir yaşam tarzını öğrenmek için geldiklerini söyledi.

obezite okulu2000 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye Anabilim Dalı Öğretim üyelerinden Prof.Dr. Taylan Kabalak ile şimdiki Rektör Prof.Dr. Candeğer Yılmaz’ın kurduğu Türkiye’nin ilk Obezite Okulu’nda yeni dönem 25 Eylül Cuma günü başlıyor. Yeni dönem öncesinde Ege Obez Hasta Derneği’nde kayıtlara başlandı. Ancak geçen yıldan gelmek için isim yazdıran 60 kişiden 28’i para yatırıp kayıt oldu. Kayıt yaptıranların boy, kilo, yağ, tansiyon ölçümleri yapıldı. Her dönem için 80 öğrenci alınan, bu sayıya aşırı talep yüzünden çıkmak zorunda kaldıklarını belirten dernek yetkilileri, “Okulumuz 2000 yılında açıldı. İlk bir iki yılın ardından tanındı, adını duyurdu. Halk kongreleri sayesinde okulun önemi daha bilinir oldu ve talep patlaması yaşandı. Nitekim her dönem kapasite üzerinde başvuru oluyordu ve fazla başvuruları bir sonraki döneme kabul ediyorduk. Doğru, sağlıklı beslenmeyi, sağlıklı yaşam tarzını öğreten, bilinçlendiren okulumuz Türkiye’de ilk ve tek. İlk kez bu yıl başvurudan az kayıt yapıldı. Geçmiş yıllardaki izdihamdan eser yok. Biz de şaşkınız. Eğitim ücreti 2.5 aylık 125 lira. Bu rakam geçen yıl 100 lira idi. 2.5 ay boyunca her cuma 2 saatlik eğitim, eğitim sonunda doktor kontrolü ve diyetisyenimiz verdiği sağlıklı beslenme tablosu bu ücretin içinde. Ne olduğunu anlayamadık ama herhalde her yeri vuran ekonomik kriz bizi de vurdu” diye konuştu.

‘Hanım kız’ olma uğruna

Öte yandan kayıt yaptırıp Obezite Okulu’nun açılışını heyecanla bekleyen öğrencilerden 68 yaşındaki emekli öğretmen Güler Özsancak, kilolarını eskinin yetiştirme biçimine borçlu olduğunu söyledi. Bebekliğinden beri kilolu olduğunu belirten Özsancak, “Yanlış beslenme, yanlış eğitim kurbanıyım. Bizim zamanımızda hanım kızlar koşmaz, zıplamaz denirdi. Otururduk. Yani haraketsiz yetiştiştirildim. Tombul çocuk iyi olur, dendi ye dediler, yedim. Genç kızlık dönemimde düzensiz rejimler yapmaya başladım. 1950’li yılların sonunda bir komşumuz zayıflama hapı diye bir hap verdi, kullandım. Kilo verdim. Ama sonra öğrendim ki o dönemde zayıflama ilacı yokmuş, verdiği troid hapıymış. 1969’da troid hastası oldum. Önce kilo verdim, sonra çok aldım. Şimdi dizlerimde kireçlenme var, eskisi gibi hareket de edemiyorum. Bu okul benim son şansım” dedi.

1.58 metre boyunda, 105.7 kilo ağırlığında olan Özsancak, Obezite Okulu’nun kendisine yararlı olacağına inandığını belirtirken, aynı duygularla kayıt yaptıran 39 yaşındaki Sedef Sert de hedefinin doğru beslenme yöntemini, doğru yaşam tarzını öğrenip benimsemek olduğuun söyledi. 1.58 metre boyunda, 104 kilo ağırlığındaki bir çocuk annesi Sert, 48 beden olduğunu belirterek, “Özellikle mutfağımı değiştereceğim. buradan yeni bir hayat reçetesi alacağım. gençliğimde basketbol oynadım, spor yaptım. Ardından bir diz ameliyatı geçirdim. O da kilolarıma kilo kattı. Şimdi yeniden diz ağrılarım başladı, en etkili tedavisi kilo vermem olacak. Bunun için buradayım. Üç basamaklı kilodan iki basamaklıya, 48 bedenden 38-40 bedene inmek istiyorum. Bunu da başaracağıma inanıyorum” diye konuştu. (DHA 11 Eylül 2009)

Start typing and press Enter to search