Ülkemizin gelişmekte olan bir ülke olduğu ve büyük çoğunluğunun asgari geçim standartlarının çok altında yaşadıkları düşünülürse; obezite cerrahisiyle ilgili en sık sorulan soruların mide kelepçesi, mide balonu, gastrik sleeve veya gastrik bypass ameliyatlarının fiyatları ile ilgili olması doğaldır. Son zamanlarda bir takım düzelmeler görülmekle birlikte, devlet otoriteleri henüz obezite sorununun ciddiyetini ve yol açtığı gizli maliyetleri henüz anlayabilmiş değildir.

Bu nedenle, çoğu kişi tarafından olduğu gibi, sağlık otoriteleri tarafından da obezite cerrahisi halen kozmetik girişim gibi görülmektedir. Dolayısıyla, örneğin mide balonu uygulamaları hiçbir şekilde sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanmamaktadır. Mide balonu uygulamaları merkeze ve hekime göre değişmekle birlikte, 3000 TL ile 5-6 bin USD arasında rakamlarla uygulanmaktadır. 6 ay sonraki çıkarma işleminde ise 650 ila 1500 TL arasında ücret alınmaktadır. Bu maliyetlerin yarıya yakını balon ve çıkarma kitine, kalanın yaklaşık yarısı da hastane ve anestezi ücretlerine aittir.

Mide kelepçesi ve gastrik bypass gibi uygulamaların maliyetleri ve devlet tarafından karşılanıp karşılanmadığı sorusu ise tam bir arapsaçıdır. Bazı hastalarımızda işlemlerin tamamen devlet tarafından karşılandığı kanısı olsa, da durum böyle değildir. Zaten öyle olsaydı, sosyal güvenlik kurumu yetkilileri Ağustos 2009 tarihinde yaptıkları açıklama ile Türkiye’de obezite oranlarını % 10 azaltmak için bir önlem paketi hazırladıklarını ve bu kapsamda devletin obezite cerrahisi bedellerini tamamen karşılayacağını açıklamazlardı.

sosyal güvenlik kurumuMevcut durumda, devlet hastaneleri ve üniversitelerde bu uygulamaların devlet tarafından karşılandığı söylenmektedir. Fakat uygulamada, hemen hemen sadece bu ameliyatları yeni öğrenen cerrahların hevesli oldukları ilk aşamalarda bu ameliyatları bedelsiz yaptıkları, fakat sonra ek ücretler talep ettiklerini yakinen biliyoruz. Bazen de karşılaştıkları ilk ciddi komplikasyonda bu meslekdaşlarımız obezite operasyonlarını bırakmaktadırlar.

Kaldı ki, örneğin mide bandının hastaneye aldırılması da her zaman sorun olmakta, ihaleler bazen aylarca sürebilmektedir. Ayrıca üniversitelerde hoca farkı, malzeme bedeli gibi adlar altında genelde az olmayan rakamlar talep edilmektedir. Dolayısıyla örneğin mide kelepçesi için fiyat aralıkları 0 ila 13.000 TL arasında değişebilmektedir. Yurtdışında bu operasyonların bedeli ise ortalama 15.000-30.000 USD civarındadır. Gastrik bypass ise, özellikle laparoskopik yapıldığında sadece stapler maliyetleri 8000 TL, toplam fiyatı ise 20000 TL civarında olan oldukça maliyetli bir ameliyattır.

Özel hastanelerdeki duruma gelince; sosyal güvenlik kurumu “Morbid obezite operasyonları” başlığı altında sadece 1950 TL paket ödeme yapmaktadır. Ancak bilindiği gibi, sadece ayarlanabilir silikon gastrik band bedeli bile bu rakamın en az 1.5-2 katıdır. Dolayısıyla bu koşullarda ameliyat yapılabilmesi mümkün değildir. Devlet adeta bir yandan “tüm özel hastaneleri halkımıza açtık” derken, öte yandan ameliyatı imkansız hale getirmektedir. Bu çarpık tablonun düzeleceği ve obeziteden mağdur hastaların ek ödeme yapmak zorunda kalmadan tüm girişimlerini kamu ve özel hastanelerde rahatça yaptırabileceği güzel günleri, pek çok hastamız gibi bizler de obezite cerrahları olarak hasretle beklemekteyiz.

Start typing and press Enter to search