obezite-cerrahisinin-yeme-kurallariMide operasyonlarını takip eden 1-2 ay bazı gıdalar kesinlikle diyetten çıkarılmalıdır. Bunlar postoperatif mide problemlerine (Silikon gastrik band ameliyatından sonra kusma veya gastrik bypasstan sonra Dumping Sendromu) neden olabilirler. Diyetisyeniniz tarafından daha detaylı bildirilecek olmakla birlikte bunlar alkol, kahve ve çay gibi kafeinli içecekler, soda, cola gibi gazlı içecekler, limon suları, çoğu çiğ sebze ve meyvedir.

Yağ ve Şeker: Tipik olarak hastalar yağ ve şekerin küçük miktarlarını bile tolere edemezler. Dolayısıyla bunlar beslenme listesinden çıkarılmalıdır. Fast food yiyecekleri, dondurulmuş gıdalar, kek ve pastalar yasaklar arasındadır.

Yemekle Birlikte Su: Obezite cerrahisinden sonra mide gıdalarla birlikte suyu kaldıramaz. Dolayısıyla, su mutlaka yemeklerden ayrı olarak, en az 30 dakika arayla alınmalıdır.

Öğünlerin Miktar ve Sıklıkları: Pek çok obezite ameliyatı geçiren hastada, küçük mide çok ufak miktarlarda katı gıda ile dolar ve doyma hissi oluşur. Dolayısıyla öğünler bir kaseyi geçmemeli ve gün içinde düzenli olarak yenmelidir.

Besin Gereksinimleri ve Destekleri: Mide cerrahisi hastanın kalori alımını çok bariz şekilde azaltmasına yol açar. Eğer gastrik bypass yapıldıysa bu kısıtlama, besinlerin emildiği ince barsakların yeniden düzenlenmesi yüzünden daha da aşırı hale gelir. Ameliyat sonrası bakım döneminde hastalar demir, kalsiyum, vitamin B12 veya diğer destekleri kullanarak diyetlerindeki herhangi bir besinsel noksanlığı tamamlamak durumunda kalabilir.

Bariatrik Cerrahiden Sonra Egzersiz: Tipik olarak, hastaların tümü ameliyattan 6 hafta sonra normal egzersiz programlarına dönebilirler. Doktorunuzun önerisi ile hafif yürüyüşler daha erken olarak da başlatılabilir. Karın duvarını aşırı zorlayan ağırlık kaldırma gibi egzersizler ve uzak doğu sporları tüm dönemlerde engellenmelidir.

Start typing and press Enter to search